Author Topic: Прелет Галица- Љубишња - Пљевља  (Read 776 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline VeskoMk

• Galeb
  • **
                               Прелет Галица – Љубишња - Пљевља
     Људска душа је најсавршенија космичка енергија а инспирација је њена покретачка снага.  Она је у цикличном ритму, као и све у природи, кад се успава, пусти је да одмара, не сили је. Кад се усталаса, нешто се роди, слика, поема, прича, догађај. У том цикличном кретању, најбоље нас подстакне енергија сунца. Подстакнути енергијом сунца, и инспирисани прољећем, ето догађаја - прелета и пиче о њима.
    На ивици невелике висоравни која се обрушава у стрму долину ријеке Љубовиђе налази се полетиште Галица. Одличан видиковац за љубитење феномена изласка Сунца. Окренута истоку, симболизујући рађање Сунца незаслужено пати од епитета непопуларног полетишта код наше параглајдинг заједнице. Част изузецима, нећете ми замјерити на ласкавости, али са Галице сам направио најбоље прелете. Зато сам у суботу био на Галици, опет сам.
    Галица као да хоће да ме упита – да ли ме довољно познајеш? Напуцавајући ме енергичним термалима а опет вјешто маневришићи измицањем испод мог крила, негостољубиво ме тјера у потрагу за чаробним лифтом одаље од свог прага. Разочарана као неудата дјевојка, као да је љута на мене што нијесам довољно учинио да приближим људима њене одличне могућности јутарње термике.
    По мало шарајући у заокретима док сам се ипак брзо приближавао ка бази размишљам о мом њуху који је дјелимично нарушен визуелним ослонцем на термалне апликације. - Сад ми је одмогао, на њух га не бих губио, а богами сад ми је помогао, лијепо ми казује – овдје сам.
    Далеко према хоризонту у правцу запада и сјеверозапада штрче ка небу оковани у снијег Дурмитор и Љубишња. Крећем низ вјетар, али још је рано за одлуку да ли према Дурмитору или према Љубишњи. Попнем, изгубим, набодем, исклизнем, колико ћу се и докле одржати? Тако до замишљене раскрснице недалеко од Ђурђевића Таре и осјећаја да сам много већи и важнији и од Великог моста на Тари. Дилеме није било а наликује метеоролошком феномену, јужније од кањона Таре небо плаво без иједног кумулуса докле год поглед допире, сјеверном ивицом кањона према Љубишњи кумулострада! Као да је небо ријешило да ме части говорећи – доста си се измучио прескачући с клизавог камена на камен преко речног брзака, ево ти мост да се дошеташ  до Љубишње и у прелету се домогнеш њене дивље љепоте. Пењем ја а пење и терен према Љубишњи. Пењање од 1,5 м је сића, пропуштам. Не морам уопште да окрећем, под базом сам на око 3000 м, али неприродно ми да не окренем кад варио подивља на 4 – 5 м. На 3200 м сам у бази и послије пар стотина метара окретања у бази на око 3400 м. Зашто да не, сам сам у ваздуху, нема никаквих коридора, ово најљепше парче неба данас је моје. Уз пут мијењам рукавице, дебеле зимске, срећом понио не желећи ако устреба да ми присједне лет. Руке ми само још по мало зебуцкају, али без довољно осјећаја као да немам  добру контролу над крилом и неугодним осјећајем кад ми не штима нешто од опреме. Идемо даље, навићи ћу се у току лета. Најзад сам над самим врхом Љубишње (2238м) и размишњам гдје даље? Ту иза самог врха је и граница са Босном. Да ли да наставим према Сарајеву? У контакту сам станицом са Пљевљацима, Фиргом и Ђуром. Обећавају ако одем да ће ме превести преко границе јер сам без личне карте. Кумулострада наставља даље према Сарајеву али нешто ређа. Касније када сам слетио и погледао мапу, видим да бих до краја дана тешко добацио даље од Фоче. Чини ми се за оно ониже шиљасто брдо да је Требевић. - Па и не изгледа далеко. Али терен непознат, негостољубив, кањони, врхови, ко зна гдје могу да исцурим а батерију ми гпс прилично исцрпио. Одлучујем да се вратим назад. Опет истом кумулострадом, али у вјетар. Сада није довољно да га пустим, морам и да окрећем. Под пуним гасом идем између 30 и 40 км. на сат. Један ниспон у прескоку ми спрца готово 1000 м, али не бринем, имам још довољно висине. Брзо је враћам у следећем термалу пуном дима. Више и не погледујем у инструмент,  отварам заокрет послије првог колебања звука на варију не чекајући да ми то потврди у следећем заокрету и закључујем - ето, вратио сам стари њух. Или ми се то тако само чни због опуштености јер не могу да исцурим, кумулуса је испред мене још на претек. Фирга ми јавља на станици да њихова екипа севдише у Милет башти уз пиво а позива ме на роштиљ. Предлог ми се допао. Газим га још напријед према Косеници а онда окрећем бочно ка Пљевљима. Готово да могу добацити  на финесу, али има и према Пљевљима по неки кумулус па ћу ако затреба повратити мало висине. Тако и буде,   слијећем испред Пљеваља, екипа наилази и право на роштиљ у Оџак.
    Зашто пишем овај извештај? У чему је његова права суштина? Да се извадим из сјенке на свијетло дана јер је мој прољетошњи учинак потпуно гурнуо у други план сјајни Драшко Владичић из Подгорице. Његов учинак за само  половину априла је следећи: 98 км, 64км, 81км, 45км, 119 км,  да не спомињем март. За овај најкраћи од 45 км  ја сам га зезнуо јер сам исцурето а он одусто високо испод базе и слетио код мене. Да га не зезнух ову причу Драшко би давно испричао јер смо се били запутили сличном рутом. И још га зајебавам како сам му појео ручак у Пљевљима.
    Ову причу завршавам са дистанцом од 91 км. Од кога је доста је. Надам се да је ово само загријавање на почетку сезоне, прелета ће бити и прича о прелетима, све у цикличном ритму кретања у природи али увијек на другачији начин. Исто то, али мало другачије – вели пјесник, нећу вам рећи који јер одмах би сте се сјетили

Offline Ixa

• Administrator
  • Personal text
    • skyvortex
  • Ime i prezime: Ivan Zornic
  • Glajder: Niviuk Peak 4
Re: Прелет Галица- Љубишња - Пљевља
« Reply #1 on: 17 April 2018, 13:28:39 »
Браво за прелет и хвала за извештај, стваро је милина читати :) .

И да, мислим да се њух са термал не губи, никад, то је као кад научиш да возиш бициклу. Много више ми летимо на осећај него што смо тога свесни.
Do not underestimate the power of stupid people in large numbers!!!

Offline rolex

• Čovek-Lav ptica
  • Ime i prezime: Nebojša Rosić
  • Glajder: Nova Mentor 4
« Reply #2 on: 17 April 2018, 13:56:43 »
Bravo Vesko, dugo te nije bilo.

Odličan let a za tekst mogu samo reći da je kao i obično na tvom nivou  :laugh:

Offline Мирче НАУТИЛУС

• Urednik foruma
  • Ime i prezime: Miroslav Marjanović
  • Glajder: UP Makalu3
« Reply #3 on: 18 April 2018, 17:35:53 »

Sreća po Srbske pilote u "Iznad Srbije", koji su se namerili da ove godine osvoje prvu nagradu u pisanju izveštaja, što im ti niJesi konkurencija, jer je tebe na svim prostorima bivše Jugoslavije, nemoguće nadmšaiti u pisanju ne samo izveštaja, nego i jelovnika i bilo čega drugog. Jednom rečju svi zajedno niJesmo ti do kolena, jer takav nalet inspiracije i lepršavog pisanja, može samo neko ko je obdaren od Boga. Čestitam na preletu i na divnom izveštaju, koji u nama pravi stalno kolebanje i staro pitanje, jesi li bolji sa komandama u rukama ili sa olovkom. Želim ti još puno lepih, bezbednih i po vremenu i distanci dugačkih preleta i još toliko, a i više od toliko, standardno brilijantnih izveštaja.

" Leti se kada je vreme za letenje, a ne kada imaš vremena za letenje. "   Mirče XXI vek n.e.

Iznad Srbije 2018
Rezultati su trenutno dostupni samo na sajtu takmicenja.
JV team - skorašnji letovi
'tice JV foruma 2018