Author Topic: Beljanica, ponovo otkrivena :)  (Read 174 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ixa

• Administrator
  • Personal text
    • skyvortex
  • Ime i prezime: Ivan Zornic
  • Glajder: Niuvik Peak 3
Beljanica, ponovo otkrivena :)
« on: 27 November 2017, 15:30:27 »
U subotu, 25.11.2017. ekipa iz Kragujevca i Milanovca je letela na Beljanici.

http://xcglobe.com/flights#show-flight/2073611/
http://xcglobe.com/flights#show-flight/2073535/
Dragan (Milanovac) naravno nije okačio track...

Teren je extra  ;D . Koliko znam, ovde je pre 5-6 godina leteo Rođa iz Ćovdina sa nekom svojom ekipom.

Na start smo stigli putem preko sela Sladaja. To je makadam koji počinje na zapadnoj strani grebena i ide do starta. Put je sa suprotne strane grebena (severne) od one na kojoj se leti. Put je uglavnom dobar ali ima delova koje klasičan putnički automobil ne može da prođe. Mi smo na start izašli sa Ladom Special :) . Postoji i drug put preko Žagubice ali je 45 km duži a sumnjam da je bolji. Inašče makadam je dosta dug, 15 a možda i celih 20 km.

Sam vrh (start) je odličan. Ima više lokacija za poletanje a pošto je greben tu razuđen praktično postoji start za sve komponente južnog vetra. U subotu je duvao čist jug pa je greben držao celom dužinom.

Levo od starta greben blago skreće prema severoistoku pa je ta strana zgodnija za istočne komponente ali sletanje praktično ne postoji! Zato je potreban poseban oprez ako se jedri po toj strani. Uroš i ja smo jedrili do prvog špica nekih 2 km od starta. Greben sa te strane je nekih 4 km...

Desno su stene pa blaži greben koji je dugačak oko 10 km. Ja sam na tu stranu krenuo dosta visok, oko 1450 m i držalo je odlično celom dužinom. Zanimljivo je da je Dragn krenuo dosta nisko nekih 150 možda i 200 metara niže od mene, definitivno ispod visine grebena, ali je bez problema jedrio celim grebenom.

Na kraju još da kažem da teren definitivno nije za početnike. Ispred su planine i duboke klisure pa je turbulencija dosta prisutna. Uroš je iznad stena desno imao asimetriju koja je prilikom ispravljanja pokidala stabilo liniju. Kako kaže to mu je najozbiljniji incident na krilu (Peak 3) koji je do sad imao. Kada smo stigli na start oko 13 h iznad vrha su se formirali kumulusi... dakle termičan teren ;) . To su bili jedini kumulusi u vidokrugu tog dana.

https://photos.app.goo.gl/Nu5Di3rQdPsvQ6dH2
Do not underestimate the power of stupid people in large numbers!!!

Offline Krajna

• Čovek ptica
  • Glajder: Ozone Alpina 2
Re: Beljanica, ponovo otkrivena :)
« Reply #1 on: 27 November 2017, 20:54:30 »
Hvala za izvestaj.
A jel moze da se poleti odmah ispod sela Saladaja? Po mapi deluje da moze. Ide put uz greben. Pa onda da se leti prema istoku preko grebena. Da ne mora da se vozi toliko...

Offline Ixa

• Administrator
  • Personal text
    • skyvortex
  • Ime i prezime: Ivan Zornic
  • Glajder: Niuvik Peak 3
« Reply #2 on: 27 November 2017, 21:22:18 »
Mislim da ne može. Tu je nagib dosta blag a i sve je puno sitnog žbunja i trnja. Mi smo jedan mali deo prošli peške i tu nije bilo mesta za poletanje... Mada nisam 100% siguran da ne može.
Do not underestimate the power of stupid people in large numbers!!!

Offline Zligor

• Čovek-Lav ptica
« Reply #3 on: 27 November 2017, 22:01:09 »
Dobar vam je to start. Cini mi se da bi moglo i po jugoistoku da se poleti bez problema. Mozda je tad sletanje problem ako se iscuri na tu stranu. I treba se tu paziti jakog vetra, tj ne leteti tada. A teren je sigurno idealan za termiku. Steta sto je daleko od NS. Krajni je zato blizu :pice:
Potpuno je isto kao i kada si bio dete i sanjao da letis.
Sada je jedina razlika u tome sto se probudis i znas da stvarno mozes :)

Offline rolex

• Čovek-Lav ptica
  • Ime i prezime: Nebojša Rosić
  • Glajder: Nova Mentor 4
« Reply #4 on: 27 November 2017, 22:13:17 »
Odavno ne pročitasmo nešto slično. Bravo!

Offline Krajna

• Čovek ptica
  • Glajder: Ozone Alpina 2
« Reply #5 on: 28 November 2017, 16:56:46 »
Jedini problem s tim startom, sem transporta do starta, je da je prema istoku totalno nenaseljen. Taj deo je najnenaseljeniji deo Srbije. Tako da ako se poleti prema istoku i iscuri mozda bude potrebno 20km pesacenja da se stigne do nekog puta ili sela. Ne znam koje divljaci ima tu... Niko ne zna... nema nikog :-) Treba poneti dovoljno vode.
« Last Edit: 28 November 2017, 16:58:30 by Krajna »

Offline Pumba

• Urednik foruma
    • Fly Stara Planina
  • Ime i prezime: Marko Stamenovic
  • Glajder: Ozone Delta 2
« Reply #6 on: 29 November 2017, 09:00:15 »
Odavno nije bila tema o novom terenu! Svaka cast na entuzijazmu u ovim jesenjim danima:)
"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle";
http://flystaraplanina.wordpress.com/

Iznad Srbije 2017
JV team - skorašnji letovi
'tice JV foruma 2017