Author Topic: Vitlovanje  (Read 2512 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline coik

• Urednik foruma
  • Coik
Odg: Vitlovanje
« Reply #15 on: 06 January 2011, 10:43:29 »
nijeto strah nego to je ( respekt letenja )

Bravo za ovaj opis, dugo trazim pravu rec za onaj osecaj u stomaku pre leta ...

PilotProject

• Guest
« Reply #16 on: 06 January 2011, 13:42:43 »
sto se tice vitlovanja kod nas :
daleke 1992 donesose Bugari vitlo na zlatibor gde smo Gugi,zatim Bujke pa ja krenuli vitlom gore.....
vetar je dolazio malo spreda sa boka,odluci bugarin da nemenja pravac jer livada za vozilo tako nalaze a u vetar nema dovoljno pravca i tako kao sto rekoh krenemo.posto je vetar sve vise pojacavao sjebemo se u proracunu i umesto da ja krenem Bujke bese vec spreman.dok sam ja stigao na red pojacao je i vetar s boka.....bez obuke bez da nam ko objasni nesto o lok-aut krenemo mi na vitlo.
zakacim se iako mi nije prijalo sto vetar pojaca,razmisljam prelagan sam zatim i krilo dhv 3 ali kad krene onda je to niz gresaka - retko kad je u pitanju samo jedna.
dam znak da sam spreman,krenu vozilo a ja malo se naslonem unazad da bih osetio zateznu silu,krenem u trk i posle samo metar dva sam airborne......vetar me usuka u desno vozilo ide u levo....vucem komandu ali neide,nemogu da ispravim pravac....odlucim da dobijem na visini i popustim obe komande dok me sve vise zanosi.....na svu srecu nisam se uplasio......zanosi i dalje i odlazim u lok-aut....krilo ode paralelno sa telom-krilo desno a telo pod vucnom silom levo ka vozilu...jednog momenta pobeze krilo z boka u desno do iza mene...tog momenta ugledam da mi je sajla medju nogama a krilo ispred mene i samo stotinku pre pogibije dresim konopas...neide.......pustim sve i sa obe ruke ni sam neznam kako al odresih....glajder zastade pa sunu ispred mene.....zatim jedno podvijanje...drugo jos masnije....neznam kako al uspeh glajder da stabilizujem........vidim vec sam blizu samo dvadesetak metara...zovem Kocu da ispruzi ruke da mu sletim na ruke....on pruza ali ih nisam mogao dovatiti te sleteh kraj njega......kao da mi je bilo malo adrenalina......negde imam ovaj snimak na VHS snimala je mislim moja zena....
ovoga se secaju mnogi piloti jer smo skoro svi bili na okupu zbog takmicenja...
posle toga sam se X puta vitlao bez problema....kasnije sam bio na jednom takmicenju u srbiji gde nam doktor mile ode u neki polu-lokaut i srecom osta na drvecu....tada je mikloseva ekipa vitlovala i hte bih napomenuti da je ovde bila Miletova greska....
sto se tice uticaja vitlovanja na krilo,ovde u austriji resurs jedrilice se skracuje na pola dok kod glajdera takodje utice na krilo.....imajte ovo na umu sto neznaci da sad netreba vitlati naprotiv vitlo je isto dozivljaj i trebalo bi svaki pilot da ga odradi bar par puta u svojoj karijeri......
nadam se da sam uspeo docarati.
izgleda kao da je dobar holivudski scenario ali eto meni se je sve i svasta desavalo jer sam krenuo samouk da bih tek posle 4 godine krenuo obuku PG. danas posedujem sve licence sem vitlo majstor....ah da i Bujke ima ovu dozvolu VITLO MAJSTOR.......
allways happy landing
vas Pilotproject-zux

http://www.youtube.com/watch?v=-cM66SqTrAE#
ovde sam upisao prvo vitlovanje iako je to pre par godina radjeno,to je bilo prvo vitlobanje payout vitlom....na snimku je moje poletanje...
« Last Edit: 06 January 2011, 17:31:07 by PilotProject »

Offline coik

• Urednik foruma
  • Coik
« Reply #17 on: 06 January 2011, 16:50:39 »
Zuco, pravi si prvoborac naseg pg-a!!

+1 sto si podelio ovo sa nama. Iskreno meni se taj vid uzletanja uopste ne svidja, nekako mi je vestacki. Kapiram da je nekada nemoguce da se izbegne, usled nedostatka terena. Zato ljubim ja brate ovu Sumadiju i KG, ovde brda ne manjka, ni Kraljevo nije daleko sa svim svojim terenima.
Sto se vitla tice, ako ga budem probao ja cu kod Orlova, nije daleko ni POzarevac! ;) :)  8)

Offline flyrabit

• Albatros
  • Carepe diem.
« Reply #18 on: 06 January 2011, 22:20:42 »
Sečam se tih događaja. Bio sam prisutan. Međutim, mislim da si pogrešio godinu. To je bilo 1 ili 2 god kasnije. Siguran sam da nije bilo 92. Bobana Nikolića, koji je držao Zlatiborsku kuću, sam upoznao u novembru 92. i od tada sam 4-5 puta godišnje išao na Tornik. Sećam se da si tada povredio nogu pri prikazu bacanja rezerve. Jedino ako su Bugari dva puta bili na Zlatiboru, ali mislim da bih to znao. Negde imam i plakat sa tog takmičenja ili bar sliku plakata.
Pozzz
Iskoristi dan - ko zna koliko ih je još preostalo ;-)

PilotProject

• Guest
« Reply #19 on: 06 January 2011, 23:14:33 »
moguce da je greska u godini....ostarilo se ...senilan cika ali bugari su bili u vise navrata sa vitlom a ta havarija sa nogom je bila godinu kasnije......i to je prica za sebe sa mog aspekta gledista ok ali sa gledista vas dole i ne tako ok......preletao sam dolinu i na mestu gde sam teo okinuti rezervu videh ispod sebe osusene smreke a znajuci kako ulaze pod kozu oklevao sam da bih preleteo to polje ispod sebe ali sam zakasnio...eb ga moglo je proci al eto bilo proslo.... ;D

Offline Zligor

• Čovek-Lav ptica
« Reply #20 on: 10 January 2011, 19:52:51 »
Evo jedan lep primer takozvanog "Step towing". Ono kad duva vetar pa paraglajder pustamo na kanapu :D ,doslovce kao dete zmaja.

vimeo.com/13232949[/vimeo]]http://www.Not a valid vimeo URL[/url]
Potpuno je isto kao i kada si bio dete i sanjao da letis.
Sada je jedina razlika u tome sto se probudis i znas da stvarno mozes :)

Offline dusan

• Galeb
  • **
« Reply #21 on: 10 January 2011, 20:18:15 »
Interesantno, nema šta! :)

Offline ranoz

• Golub
  • **
« Reply #22 on: 10 January 2011, 23:34:10 »
svaka cast super video

u holland se nemoze bez kanapa  :D

Iznad Srbije 2018
Rezultati su trenutno dostupni samo na sajtu takmicenja.
JV team - skorašnji letovi
'tice JV foruma 2018