Paraglajding, druženje, skijanje, zezanje :D

23 April 2014, 20:15:49 *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Krečenje u toku - Ako znate da baratate sa HTML ili CSS ili dizajn, prijavite se admin-u

Home   Help Search Calendar Media Login Register  
Meteo prognoze i stanja Srbije
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ronjenje u rekama i jezerima,Ljudi zabe  (Read 3453 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
live to fly
Čovek ptica

Model: Electron
Marka: Ozon

« on: 15 July 2007, 00:03:21 »

Igrom slucaja ili sudbine sam 2 godine radio u Ratnoj recnoj flotili u Novom Sadu u ronilackoj jedinici.
Po napustanju posla na brodu unutrasnje plovidbe sam konkurisao na mesto ugovorca u pomenutoj jedinici i posle detaljnih i veoma zahtevnih lekarskih pregleda sam poceo sa obukom.Obuka je trajala 6 meseci i po zavrsetku sam dobio zvanje lakog ronioca i polako poceo da ucim zanat od iskusnih vojnih ronioca,koji imaju bar dve decenije iskustva u tom poslu.Inace izuzetna vrsta ljudi koji se razlikuju od ostatka sveta u mnogo cemu.U pozitivnom smislu naravno.
Smireni ljudi koji i u najstresnijim situacijama ostaju hladne glave i celicnih zivaca.Osvojili su moje postovanje i ostacu im duznik zbog nesebicnog poklanjanja svog znanja za ceo svoj zivot.
Ronjenje na rekama se u mnogome razlikuje razlikuje od ronjenja na moru koje nazalost jos nisam probao.Vidljivost je skoro ravna nuli.Sve se radi na dodir.Prvi put kada sam zaronio u brodogradilistu u Novom Sadu sa intruktorom covek me je vukao na kanapu i nisam imao pojma gde se nalazim.I tako celih sat vremena.Vec posle 15 min. sam pekrstio ruke opustio se i samo sto nisam zaspao koliko sam iskljucio mozak.Kao da nisam bio iznad muljovitog dna u mraku na 6-7 metara dubine zakacen za kanap kao neka prikolica.
E sad.Ronili smo i na Belo crkvanski jezerima,Na Ledinackom jezeru(inace naj cudnije i jezivije ronilacko iskustvo koje sam doziveo),na bazaenima na spensu u pocetku gde smo imali lepih druzenja sa plivacicama iz klubova koji su tu trenirali.
Negde gde je vidljivost bila i po par metara i lep podvodni deo obale(izobata) je bio najlepsi za ronjenje.To su momenti kada letite.Kao ptica,samo u vodi.Obrusavate se u dubinu,pravite lupinge,valjke akrobacije.Medjusobnu komunikaciju smo doveli do savrsenstva.Do te mere da kada smo i na suvom recimo u kaficu sedimo i zezamo se uhvatimo sebe da komuniciramo prstima i ocima kao da smo pod vodom.Naucili smo sta neko od nas misli a da nemoramo ni rec da progovorimo.Naravno sve je to zato sto morate da imate bezgranicno poverenje u ljude sa kojima ronite i od kojih vam zivot zavisi.Ako se nadjete dole u nekoj nevolji(upetljate se u ribarsku mrezu ili se desi bilo kakva nepredvidjena a losa situacija tu je vasa ronilacka para ili ti kolega koji ce vam pomoci i niko vise to nemoze.
Svaki zaron se veoma pazljivo i u detalje planira.Neostavlja se nista slucaju.Jedan rezervni ronilac uvek mora da je na povrsini u camcu u slucaju da treba nekom pomoc.Mora da se zna ko je vodja ronjenja itd.
Disciplina na prvom mestu a ostalo dodje sve samo po sebi.Isto kao i kod paraglajdinga.Kolege letaci vec imaju u sebi sve potrebne osobine u slucaju da jednoga dana odluce da se bave ronjenjem.
A neka dileja koja se mozda bavi letenjem ili ronjenjem nevodeci racuna ni prema sebi ni prema ostalima,ce uvek to i ostati i on moze da pogine i prilikom kradje alternatora sa peglice ispred kuce nekog prvoborca ili stare partizanke koji i dalje cuvaju naoruzanje kojim su kokali Svabe na Igmanu ili prilikom kvarcanja u solarijumu kada ide od jednog do drugog salona u jednom danu,posto ga niko nece peci duze od 10 min za jedan dan i laze ribe koje tu rade da mu je to jedino przenje za taj dan Smiley ha ha ima ih svakakvih.
Ali da se vratimo na temu.
Ronjenje spada u jedne od najskupljih sportova na svetu.
Davno nisam ronio a i dok sam ronio ronio sam sa drzavnom opremom tako da nikada nisam kupio svoju.
Mislim da trenutno nebih mogla da se kompletira za jednu osobu bez bar 1000,1500 eura.Naravno kada se kupuje preporucuje se kupovina nove opreme a ne polovne cisto iz bezbednosnih raloga.Od toga vam zavisi zivot.Nije preporucljivo uzimati polovne regulatore ili boce pogotovo.
Boce se moraju periodicno slati na testiranja za dobijanje atesta(vec sam zaboravio proceduru)i sa bocom koja ga nije dobila nebih preporucio nikom da planira bilo kakav zaron.
Svaki zaron mora da se odvija u kontrolisanim uslovima i pod budnim okom iskusnijeg kolege ili instruktora.Nista se neradi na svoju ruku jer time ne samo da ugrozavate svoj zivot nego i zivot ostalih kolega.I imajte na umu da kada god ronite neko za vas odgovara.Ako se vama nesto desi a vi ste svojom nemarnoscu ili bahatoscu krivi za to,odgovarace neko ko je u tom slucaju nevin(instruktor ili vodja ronjenja)a koji je svoje obaveze vrsio na najsavesniji i profesionalan nacin.Vodite racuna o svom i zivotu ostalih ucesnika ronjenja.
Ako neko ima nesto da doda ili me negde ispravi neka se oseti slobodnim.
Ja sam ipak davno imao svoj poslednji zaron(negde 2002 godine i zao mi je sto mi se posle toga nije ukazala nijedna sansa da ponovim isti)Ipak su velike pare u pitanju a sa zenom se i ovako borim za ovaj ADSL svaki mesec i sada paraglajding da kada bih jos pomenuo i ronjenje pucala bihmi u kolena Smiley
Poz svima

Zivi da bih ostvario svoje snove ili si ziveo nizasta.I covek bez snova je kao i ptica bez krila.Malo budisticke mudrosti Smiley
Sale
Albatros

Model: Vista
Marka: APCO

« Reply #1 on: 15 July 2007, 19:45:51 »

Au bre gomila korisnih informacija. Sta da ti kazem. Moja zena gori od zelje da zavrsi ronilacku obuku i ima moju punu podrsku. Sto se tice letenja do sada je letela tandemom i motornim zmajem i potpuno joj je jasno zasto ja ko blesav zveram u oblake.

Evo jedan koristan sajtic

http://ronjenje.cjb.net/

a ima ih poprilicno sa informacijama o obuci i aktivnostima vezanim za ronjenje

Cheesy
live to fly
Čovek ptica

« Reply #2 on: 16 July 2007, 11:05:12 »

Malo je stvari jedinstvenih kao ronjenje.Pruzi joj punu podrsku ali budite spremni i na VELIKE IZDATKE.
Verujem i da bih se i tebi svidelo.
Ali letenje je letenje
POZ

Zivi da bih ostvario svoje snove ili si ziveo nizasta.I covek bez snova je kao i ptica bez krila.Malo budisticke mudrosti Smiley
Sale
Albatros

« Reply #3 on: 16 July 2007, 12:00:24 »

Ja sam pre nekih godinu dana prisustvovao atestaciji ronilaca zavarivaca. Retko kvalitetni momci, nisu bas neki zavarivaci, ali od njih se i ne trazi neki visok kvalitet, a ne bi ga bilo ni moguce postici pod vodom. Bave se krpljenjem brodova, koliko da ih osposobe da stignu do najblizeg brodogradilista i zaradjuju ne pitaj. Mislim jel nisi ti kao vojni ronilac razmisljao u tom pravcu. Od jednog krpeza bi ladno kupio novu opremu i za ronjenje i za letenje i jos bi ti preostalo.

Cheesy
live to fly
Čovek ptica

« Reply #4 on: 18 July 2007, 14:13:44 »

Imas li kontakt tih ljudi mozda?Jednostavno nisam znao ko pruza usluge obuke u podvodnim radovima.Gde si to bio?i mozes li da mi nadjes kontak?Interesuje me cena obuke itd.

Sale
Albatros

« Reply #5 on: 18 July 2007, 20:49:53 »

Ja radim u Zavodu za zavarivanje i kao takav sam prisustvovao atestaciji zavarivaca. Sto se tice obuke morao bi da se povezes sa nekim ko se time bavi, mi je ne radimo. Ja cu pokusati da dodjem do kontakta ovih koji su polagali. Mislim mogu ja da ti opisem poprilicno detaljno kako se to radi i u cemu je stos, ali zavod nema uslova da vrsi tu vrstu obuke. Ove ateste su polagali u ogromnom buretu. Sve u svemu to je poprilicno jednostavno, a da vezbas mozes i sam bilo gde na Dunavu.

Cheesy
live to fly
Čovek ptica

« Reply #6 on: 18 July 2007, 21:46:29 »

probaj da dodjes do broja nekog od tih ronioca ili njihovih instruktora ako budes mogao.hvala unapred.mozda se i aktiviram opet samo kao industriski ronilac.
poz iz nsa

Flying_man
Menadžer foruma

Model: Sigma 5
Marka: Advance

« Reply #7 on: 20 July 2007, 16:57:28 »

I ja sam pre dve nedelje probao da ronim, na Borskom jezeru. Odusevio sam se. Verovatno cu da nastavim sa obukom.

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

JV XC LIGA 2013
XC Srbija 2013